Šperky z ostrova Capri

Během květnové návštěvy Neapoli jsem navštívil i ostrov Capri. Vedle přírodních krás jsem tam navštívil několik zlatnictví. Ve dvou z nich jsem se domluvil s majiteli, tamními zlatníky. Pochopil jsem, že na ostrově Capri, stejně jako v celé Itálii, jsou zlatnické dílny specializované. Většinou se zlatníci věnují jednomu typu výroby (i když existují i výjimky). Nejvíc se zpracovávají korály a perly, údajně je turisté nejčastěji kupují. Šperky mne zaujaly i když je zdaleka nelze označit za luxusní. Velmi časté kameje v mušlovině působí občas kýčovitým dojmem.

V případě jediné výjimky v dílně s ručně vybrušovanými zajímavými kamejemi jsem se nedokázal domluvit. Obecně tato první skupina výrobků patří do levnější kategorie. Na přiloženém obr. 1 je ukázka korálového zboží, to je obdivováno a kupováno turisty. Patří ale do kategorie levnějšího polosériového zboží.
Za hlavní, skutečně zlatnické práce lze označit šperky vyrobené z přírodních kamenů. Jde o individuální výrobu, která si zaslouží pozornost. U zdejších šperků jsou módní velké centrální kameny. Zaujal mne náhrdelník s akvamarínem doplněným granáty. Na přiložené fotografii 2 se s tímto náhrdelníkem můžete seznámit.

Šperky s nejdražšími barevnými kameny (safíry, rubíny a smaragdy) a brilianty jsou luxusním zbožím. Jde opět o individuální výrobu, polosériové zpracování poměrně běžné v ostatní Evropě včetně Česka, zde nemají šanci. Každý šperk je skutečný originál, viz obr. 3., 4. a 5.

O našich současných špercích a šperkařích toho zde moc nevědí, platí to i pro české granáty. Měl jsem závěs a prstýnek, které jsem ukazoval, obojí se líbilo ale řadí to zde spíš do kategorie bižuterie.

Co ale zdejší zlatníci znají je doba Rudolfa II a bohatství tehdejšího Českého království. Vědí také, že kameny v Čechách hledali italští prospektoři a navíc jsou hrdí i na to, že se zlatnickým řemeslem středoevropany seznamovali italští mistři. Dokonce byla jmenována i rodina Miseroniů. Sám jsem ani nevěděl že část této kamenářské rodiny zůstala a pracovala v Benátkách. Rozloučení se dvěma zlatníky bylo (i přes konverzační potíže) velmi přátelské. Poseděli jsme u několika dobrých „kapučin“ a zákusků. Měl jsem nakonec co dělat, abych stihl odjezd trajektu do Neapole, kde jsem byl ubytován.
Co se zlatnických prací na ostrově Capri týče, musím přiznat že patří k těm zajímavým. Je škoda, že nelze k této krátké zprávičce přiložit všechny fotografie, které jsem udělal.

Obr. 1 Korálové šperky; Obr. 2 Akvamarinový náhrdelník s granáty; Obr. 3 Safírové šperky; Obr. 4 Rubínové šperky; Obr. 5 Smaragdové šperky