Letos s kamenáři vystavuje Zdeněk Jiřišta

Letní výstavy „Drahých kamenů a minerálů“ sběratelů kamenů z různých koutů Českého ráje, pořádané v obci Radostná pod Kozákovem-Lestkov, se staly tradiční součástí prázdninového programu návštěv našeho regionu. Od roku 1983 představují nadšenci - sběratelé své nejvzácnější, ale i nejnovější nálezy ze zdejších nalezišť, ale i z jejich cest po světě. K vidění budou acháty, jaspisy, různé další odrůdy křemene a dalších minerálů, zkamenělá dřeva, či zkameněliny v nejrůznějších formách, barvách a způsobech jejich zpracování.

Hostem letošní výstavy je lomnický výtvarník Zdeněk Jiřišta (nar.1933), který s podkrkonošskými sběrateli spolupracuje notnou řádu let. Jeho návrhy plakátů, zhotovování různých transparentů, poutačů jsou vlastně také uměleckým dílem. Kromě velmi úspěšné výstavy společně s místními kamenáři v Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou realizoval vlastní projekty v Nové Pace, Jičíně, Vrchlabí…. Jeho práce se nacházejí také v Kanadě, Austrálii a soukromých sbírkách a galeriích. Zdeněk Jiřišta maluje podstatě na cokoliv. Kromě olejomaleb kreslí tužkou a tuší na dřevěné talíře,hrnky,kraslice, látku…. Také tyto ukázky budou na naši výstavě zastoupeny.

Pořadatelé Vám zajisté rádi zodpoví na otázky týkající se sběru, či zpracování drahých kamenů. K prodeji bude publikace „Drahé kameny a minerály Českého ráje“, Základy gemologie, pohlednice a další…Získáte i příležitostné razítko. Výstava je otevřena denně od 9 do 17 hodin od 3.7. do 3.9.2016. Těšíme se na Vaši návštěvu. RNDr. Luboš Hromádko