Renovovaná expozice jílovského zlata

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy 28. října 2015 slavnostně otevřelo renovovanou expozici zlata. Po oficiálním zahájení byla v rámci vernisáže realizována komentovaná prohlídka. Návštěvníky, kterých bylo cca padesát, prováděl autor scénáře RNDr. Petr Morávek. Nové pojetí expozice, doplněné četnými vzorky, mapami a fotografiemi prezentuje nejen jílovské, ale i další české zlaté výskyty. V době kdy se veřejnost ovlivněná „zelenými“ aktivisty brání nejen průzkumné, ale hlavně jakékoli hornické činnosti, je připomenutí, že na našem území existují zajímavá zlatá ložiska, velmi vhodné. Dokonce ložisko Čelina – Voltýřov patří k největším v Evropě. Věřím stejně jako autor scénáře, že české zlato se znovu stane pojmem jaký mělo ve středověku. Jednou určitě dojde obnovení průzkumných prací i k jejich těžbě.

Po prohlídce následovalo promítání zajímavého dokumentárního filmu Pavla Herolda „Příběh jílovského zlata“ a nakonec ještě proběhla beseda s profesorem Miro Vaněčkem a Dr. Morávkem. Oba na dotaz odpověděli, že těžba zlata by byla rentabilní a hlavně, že strašení veřejnosti tím, že úprava by znamenala jejich ohrožení kyanidem, je hloupé v době kdy technologie pokročila natolik, že již životní prostředí neohrozí.

Všichni, kteří se vernisáže zúčastnili byli velmi spokojeni. Pracovníkům muzea a Dr. Morávkovi poděkovali za hezký zážitek a k novému vzhledu expozice muzeu pogratulovali. Geologické veřejnosti, ale i všem dalším zájemcům o naše přírodní bohatství doporučuji, aby jílovské muzeum navštívili a s nově upravenou expozicí se seznámili. Výlet mohou spojit s tím, že si projdou i naučnou stezku muzeem zřízenou již v roce 1988 která má v současnosti dvě trasy a 15 stanovišť s informačními panely.

Na závěr si dovolím připomenout jednu starší, velmi dobře čtivou knihu věnovanou setkáním se zlatem a jeho ložisky v různých dílech světa. Jmenuje se Zlaté doteky pěti kontinentů s podtitulem Zlato, příroda a lidé v příbězích geologa. Napsal jí Petr Morávek, vyšla v edici Kolumbus Mladé fronty v roce 2008 a za přečtení určitě stojí.