Český Puncovní úřad bilancoval

Z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2014 vyplývá, že český trh se zlatými šperky od roku 2007 loni poprvé vzrostl. Puncovní úřady označily 825 tisíc zlatých šperků. To je meziročně o 16 procent víc. Také počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o 23 procent. Puncovní úřad označil loni také 458 šperků z platiny o váze 4,4 kg. Projevilo se tak oživení v evropské ekonomice. „Spotřebitelé začali realizovat tzv. odložené nákupy. Bylo celkem realizováno 1,63 tuny zlata, 7,5 tuny stříbra, 1,83 milionů kusů vyzkoušeného a označeného zboží, a to řadí rok 2014 k těm skutečně úspěšným," uvádí se ve zprávě Puncovního úřadu. V loňském roce byly u zboží předkládaného k puncování zjištěny závady v ryzosti, pro které nebylo zboží uvolněno k prodeji. Loni bylo zachyceno celkem 44 075 závadných šperků o celkové hmotnosti 210 kg. Počty označených zlatých či stříbrných šperků od poloviny 90. let klesají. Před 20 lety přesahovala hmotnost označených zlatých šperků šest tun za rok.
V Česku je v současnosti 6082 prodejců šperků, loni přibylo 776 zlatníků, současně 105 subjektů ukončilo činnost. "Přestože jsme svědky celkového propadu ve zlatnické výrobě a obchodu, což je důsledek celoevropské ekonomické krize, jasný nárůst naznačuje, již zlepšující se trend v dané oblasti," uvádí zpráva Puncovního úřadu.
Potěšitelné je, že zvyšující se množství zlatého i stříbrného zboží předkládaného k puncování, se výrazně projevilo u tuzemské výroby šperků. To potvrzuje konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem. Ze zemí, které do Česka vyvážejí zboží z drahých kovů, jsou nejvýznamnější Turecko, Itálie, Německo, Hongkong, Bulharsko, Thajsko, Čína, Polsko, a Rakousko. Podíl dovážených zlatých šperků loni dosáhl 47 procent.