Karbid křemíku pro šperkové účely

Na výstavě Hodiny a klenoty v Holešovicích 2. - 4.10. 2014 Vzbudila velkou pozornost malá expozice společnosti AMORA - moissanit s.r.o., Jde o českou obchodní společnost, která zatím jako jediná v Evropě, nabízí a obchoduje se syntetickými šperkovými moissanity a šperky z nich vyrobenými v USA. Ve své expozici prezentovala vedle barevných syntetických moissanitů (karbidů křemíku) i jejich novou generaci, nazvanou podle výrobní americké společnosti Amora. Jedná se čirou modifikaci karbidu křemíku s vysokým lomem světla a brilancí převyšující diamanové výbrusy. Rozměr nabízených kulatých briliantových výbrusů je kolem 6 - 7 mm s hmotností pohybující se kolem karátu.

Amora vypadá velmi efektně a časem může ve špercích výrazněji nahradit diamant. Prezentováno bylo i několik efektních šperků. Reklamní slogan firmy byl trochu bombastický, cituji z letáčku: „Amora nejzářivější drahokam na planetě. - Mnohem, mnohem vzácnější než diamant. - Poprvé v lidské historii byl diamant překonán jiným, krásnějším a houževnatějším drahokamem s větším ohněm a brilancí“, ale kvalita moissanitových Amora kamenů je skutečně vyjímečná. Uvážíme-li k tomu že současná cena tohoto materiálu je více jak desetkrát menší než cena šperkových diamantů, lze předpokládat že bude mít časem na šperkovém trhu úspěch.
Domnívám se že syntetický moissanit si zaslouží popsat trochu podrobněji. V přírodě je poměrně vzácný, jednou z pozemských lokalit je ale výskyt v Českém středohoří popsaný v roce 1963 (J. Bauer, J. Fiala, R. Hřichová "Natural α–Silicon Carbide". American Mineralogist 48: 620–634. Již dříve, v roce 1893 jej popsal H. Moissan z úlomků železného meteoritu pocházejícího z kráteru Diabolo v arizonské poušti. Nejprve se domníval že jde o diamant, časem se ale zjistilo že jde o karbid křemíku. První syntetický karbid křemíku byl vyroben již v roce 1891 H. Moissan a A.I. Acheson, kteří to nezávisle na sobě dokázali, publikovali své práce v roce 1893. Achesonova metoda byla a je dosud používána pro výrobu syntetického SiC, nazývaného karborundum, pro brusné a žárovzorné účely.
Koncem osmdesátých let se podařilo v laboratoři vyrobit jednotlivé velké krystaly moissanitu. V létě r. 1995 byly vybroušené první krystaly. Výsledky vyburcovali společnost Charles/Colvard, začal tříletý výzkum, jehož výsledek byl světu představen v létě r. 1998. Běžně je téměř nemožné moissanite a diamant od sebe odlišit. Navíc moissanit má proti diamantu dvě výhody, je odolný proti teplotnímu šoku a je i méně křehký a hlavně je dostupný za cenu 1/10 až 1/15 ceny diamantu.
Modifikace Forever Brilliant byla výrazně bělejší než klasický moissanit, vývoj ale pokračoval dál a firma Amora v roce 2013 představila modifikaci označenou Amora. Od roku 2014 jsou šperky i samostatné briliantové výbrusy kvalitních moissanitových modifikací k dispozici v ČR.

Obrázky: 
vystavená Amora
vybroušená Amora o hmotnosti 0,76 kt