Postřehy z výstavy HODINY A KLENOTY 2014

Ve výstavním paláci v Holešovicích skončil v sobotu 4. října 2O14 v pořadí již 23 ročník výstavy HODINY A KLENOTY. Pohasla světla výstaviště, zůstaly opuštěny přednáškový pavilon i předváděcí molo. Návštěvníci i vystavovatelé odešli domů.
Po několika týdnech nastal čas na to, zamyslet se nad vším co jsme viděli s shrnout postřehy z expozic vystavovatélů, doprovodných přednášek i módních přehlídek. Úvodem jen tolik, že výstava byla prakticky tvořena dvěma svébytnými pavilony, hodinářským a šperkařským, které se svou podstatou trochu liší.
Na vstupní halu holešovického výstaviště navazoval objemnější pavilon Hodin, hodinek a časoměrné techniky. Po pravé straně pavilonu byly stánky hodin a hodinek české firmy ELTON. Kde byly prezentovány dosud vyráběné tuzemské hodinky. Byl zde i přehled historického vývoje těchto kdysi oblíbených hodinek se značkou PRIM.
Po levé straně byly výstavní stánky hodinářství BECHYNĚ, které zastupovalo celou řadu zahraničních výrobců osobních, sportovních hodinek a stopek. V zastoupení zde figurovali Švýcarské, Německé, Rakouské, Japonské, Hong- Kong a Čínské firmy.
Prostředek pavilonu byl obsazen výstavními stánky samostatných výrobců. Starožitné hodinky zde byly vystaveny jedinou firmou, nabízející historické kapesní hodinky od roku 1890 do roku 1930. Byly to překrásně zdobené hodinky jak gilošovanou tak i ruční rytinou. V rámci výstavní expozice byly hodinky členěny do kategoríí : společnost- automobilismus – vojenstvi – sport. Nechyběly ani hodinky vodotěsné a hodinky určené pro potápěče.
Z pavilonu hodin se vstupovalo do do druhého tématického okruhu - pavilonu šperků , klenotů a bižuterie, který nás profesně zajímá více než hodiny, budeme se mu věnovat podrobněji.

Hned po pravé straně po vstupu do pavilonu, upoutal pozornost nejkrásnější výstavní stánek DUV GRANÁT TURNOV, výrobce šperků s českými granáty. Expozice byla velmi dobře koncipovaná. Ocenili jsme i promítaný videoklip těžby a zpracování granátu, výroby granátových šperků a ukázky hotových šperků. Videozáběry upoutaly každého návštěvníka, proto byl Granátnický stánek a jeho šperky (od luxusní granátničiny přes kombinaci granát s vltavínem až po vltavínové šperky) středem pozornosti návštěvníků. Stánek byl plně obsazen zájemci a kontraktačními zákazníky.
Granátové šperky se objevily i v jiných stáncích. Firma Vltavín – granát také nabízela stříbrné granátové šperky v kombinaci s vltavíny. Malá expozice granátových šperků z orientálních granátů, reprezentovala tureckou firmu NET GARBET z  Istambulu, ta vystavovala i broušené drahokamy.
SVAZ VÝROBCŮ BIŽUTERIE, měl hned u vchodu do pavilonu ŠPERKŮ, svoji prodejnu bižuteriě a bižuterních šperků. V pavilonu byla zastoupena i firma Lepidi Ostrava, vystavovala svou bižuterii a bižuterní šperky.
V otevřené expozici se rovněž prezentovala firma SWAROWSKI ze Šýcarska. Vystavovala zde svoje typické bižuterní šperky se skleněnými kameny a pro firmu typická zvířátka z broušeného křišťálového skla.
ZLATNICKÉ A KLENOTNICKÉ FIRMY. Zastoupení bylo velmi zajímavé a sortimentně široké. Připomenout zde musíme hlavně belgickou firmu OROGEM, kterou pokládáme za jednu z nejexkluzivnějších. Ve svém uzavřeném stánku nabízela vysoce kvalitní briliantové klenoty. Zasazuje brilianty do bílého zlata, převážně 18 karátového. Tato klenotnický firma byla ozdobou celé výstavy.
Velkou pozornost vzbuzovala malá expozice společnosti AMORA (moissanit). Jde o českou dovozní společnost, zatím jedinou v Evropě, (s výjimkou Ruska moissanitové modifikace také vyrábějícího a prodávajícího), která obchoduje se syntetickými šperkovými moisanity vyrobenými v USA. Ve své expozici prezentovala vedle barevných syntetických moissanitů (karbidů křemíku) i jejich druhou generaci, čiré moisanitové modifikace, nazvané podle výrobní americké společnosti Amora. Jde o materiál s vysokým lomem světla, brilancí a tvrdostí vyšší než má korund. Rozměr nabízených kulatých briliantových výbrusů je cca 7 mm s hmotností přesahující karát. Amora vypadá velmi efektně a časem může ve špercích výrazněji nahradit diamant. Prezentováno bylo i několik efektních šperků. Reklamní slogan firmy byl nezdravě bombastický, cituji z letáčku: „Amora nejzářivější drahokam na planetě. - Mnohem, mnohem vzácnější než diamant. - Poprvé v lidské historii byl diamant překonán jiným, krásnějším a houževnatějším drahokamem s větším ohněm a brilancí.“ Diamantáři se trochu mračili, i když kvalita moissanitových Amora kamenů je skutečně vyjímečná. Vzhledem k tomu že současná cena tohoto materiálu je více jak desetkrát menší než cena šperkových diamantů, lze předpokládat že bude mít časem na šperkovém trhu úspěch. Teoreticky může časem Alrosa omezit i prodej investičních diamantů. V každém případě je ale třeba reklamu tohoto produktu civilizovat, zatím odbornou veřejnost spíše odpuzuje a to může vstup na drahokamovou scénu zbytečně zpomalit.
Vraťme se ale k dalším vystavovatelům. Pražská firma STARLIT prezentovala svůj standardně kvalitní široký sortiment zlatých a stříbrných šperků.
Německá firma CUTIE nabízela dětské a dívčí šperky ve zlatě i ve stříbrném provedení. Celkově bylo možno konstatovat, že zlatnické firmy nabízely celou škálu zlatých a stříbrných šperků s přírodními i syntetickými kameny.
Překvapením byla prezentace malých firem které se na výstavě objevily a nabízely svoji produkci. Je potřeba vyzvednout tuto novou tendenci, kde vedle velkých renomovaných firem dostávají možnost se prezentovat i drobné firmy, které mnohdy udivují svojí nápaditostí a novými materiály a technikami.
Byly to drobné firmy: ATELIER . ŠPERKU, L. Durdíková; Hana Šebková, PERMATA; Eva Javorská a fa MgA.Lenka Sárová Malíská. Pani Durdíková zhotovuje své bižuterní šperky galvanoplastikou. Do této doby jsme tuto techniku- galvanoplastiku považovali jako šperkařskou techniku spíše jako teoretickou možnost.Tato technika byla rozvinuta ve Švýcarsku a k naší radosti i u nás. Ostatní zhotovují svoje šperky z keramiky a porcelánu( fa. PERMATA) vyměnitelné keramické a skleněné hlavičky u prstenů (Hana Šebková ). MgA. Lenka Sárovská Malíská se plně věnuje designu šperků z netradičních materiálů.
Jen jediný munismatický stánek na výstavě nabízel investiční zlaté a stříbrné cihličky a pamětní mince. Šlo pravděpodobně o produkci naši České mincovny z Jablonce n/ Nisou.
Jediným výrobcem širokého sortimentu stříbrných řetízků byla firma Revax, která prodávala výhradně jen řetízky a řetězovinu.
Rozsáhlou expozici měla pražská firma URBAN. Dalo by se říci, že jde o smíšenou firmu několika podniků zabívajících se kompletním zakázkovým zhotovováním šperků v jednotlivých výrobních sekcích, kde je možně si svůj voskový model nechat odlít, nechat si zhotovit, nebo zabrousit do obruby pořebný drahokam, porýt a vyleštit. Takto hotový výrobek je možno ještě pozlatit nebo postříbřit či rhodiovat. Je to dobrý nápad – jde o výhodný servis pro zlatníky, kteří tak mohou zhotovovat šperky bez drahých investic do potřebných technologií. Je velmi dobré, že výstava prezentovala i takovéto novinky.
Česká firma Gravograf nabízela přístroje na rytí s napojením na počítač francouzské licence.
Široký sortiment zlatnických strojů a přístrojů nabízela česko-slovenská firma AUREN. Nabízela rovněž digitální váhy, omílací bubny a zlatnické nářadí.
Polská firma RODEN – POLAND nabízela vybrační omílací nástroje, elektrické pícky na tavení drahých kovů. Kadluby na lití ingotů atp..
Česká firma SWAH - distributor široké škály nástrojů a nářadí pro zlatníky, od pemzovacích a leštících kotoučů, pemzovacích a leštících past po pilníky a kleště.
Poměrně rozsáhlou expozici měl Svaz výrobců bižuterie z Jablonce n/Nisou. Byly zde nabízeny komponenty, korálky a korále na návlek náhrdelníků. Ve své kompozici předváděli i výrobu vinutých perlí a skleněných figurek.
Zmínku si zaslouží i expozice družstva ZNAK - Malá Skála která vystavovala ze své produkce odznaky a pamětní medaile. Rovněž se prezentoval i Český a Moravský svaz výrobních družstev který reprezentovala expozice PODANÉ RUCE.
Šperkové a sbírkové kameny vystavovalo několik firem. Nejrozsáhlejší expozici s tímto sortimentem nabízela turnovská firma Gems Art. Kromě široké škály výbrusů jmenovat si zaslouží např vltavíny, ale i dalších minerálů, kamenových polotovarů, broušených přírodních a syntetických drahokamů, náhrdelníků z polodrahokamů, perel, korálu a mušloviny se zabývá se i zabrušováním přírodních a syntetických drahokamů do již hotových šperků.
Další firmou je plzeňský PUKART prodávající drahokamy, minerály, vltavíny, dřevěné plastiky, kultivované a sladkovodní perly a šperky z  dodaných minerálů.
Firma PALMIRA se specializuje na perly. Na jejich stánku byly k viděny perlové šňůry z pěstovaných perliček, dokonce i z kultivovaných  tahitských (černých) perel. Sladkovodní perly, hojně zatoupené na minulých výstavách, byly tentokrát zastoupeny méně.
Polská firma GOKAT z Gdaňska se specializovala na jantar. Nabízela své výrobky – šňůry, náhrdelníky a šperky z této přírodniny. Byla z mála kdo nabízela sladkovodní perly, australské perly a přírodní korál.
Otevřenou expozicí byly výrobky obalové techniky zastoupené firmou Kos. Prodejní expozice nabízela širokou škálu obalové techniky pro šperkaře, přes krabičky na šperky až po plata a figuriny do zlatnických a hodinářských obchodů.
Zajímavé bylo i zastoupeni uměleckých šperkařských škola a jejich středisek praktického vyučování. Hned před vchodem do šperkařské expozice mělo SPV Solunka svoji expozici studentských šperků. V rámci doprovodného programu byla veřejnosti předváděna montáž šperků a jednotlivých zlatnických technik (filigrán, prolamování,vyřezáváni apod.)
Střední uměleckoprůmyslová škola a vyšší odborná škola v Turnově byla zastoupena svými broušenými objekty z drahokamů a užitkových kamenů. Ostatní obory nebyly zastoupeny vystaveny z důvodu, že v rámci putovní výstavy KOMENIUS byly šperky vyrobené studenty na výstavě v Itálii.
Neodmyslitelně v výstavě patří í expozitura Puncovního úřadu, jeho pracovníci určovali pro veřejnost ryzost šperků na prubířském kameni.
Vedle vystavovaných a prodávaných šperků byla nabízena také odborná literatura (např. Základy gemologie, Český granát, Drahé kameny z pohledu restaurátora a klenotníka) a časopisy Hodinář a Klenotník, Šperk a móda a Šperkař.
Zajímavý byl i průběžný doprovodný program. Pro zvídavou a odbornou klientelu zde byla řada popularizačních i odborných přednášek věnovaných šperkovým kamenům počínaje českým granátem, o certifikaci kamenů a šperků, o problematice hodnocení a nákupu diamantů, o investování do drahých kovů i diamantů.
Kromě přednášek probíhaly pravidelně i módní přehlídky šperkových kolekcí cca dvaceti výrobců. Veřejnost byla seznámena s výsledkem vyhodnocení soutěže o nejlepší šperk roku.
Věříme že šlo o akci která si zasloužila pozornost a že pro návštěvníky bude instirací do dalšího roku a že na výstavě navázané společenské kontakty (tuzemské i zahraniční) pomohou českým šperkařům v jejich práci.

Doplnit serií fotografií