Ceny diamantů letos porostou

Nejvíce diamantů (včetně technických) těží ročně sibiřská těžební firma Alrosa. Její manažeři v lednu uvedli, že ve výhledu na letošní rok jsou „mírně optimističtí", a to i přes to, že v loňském roce 2013 cena technických diamantů stagnovala a došlo také k poklesu průměrné ceny diamantů vybíraných pro šperkovou výrobu o devět procent. Alrosa vytěží kolem 37 milionů karátů diamantů ročně. Zhruba polovinu své produkce prodá v Belgii. Ceny surových diamantů by podle prognóz letos mohly stoupnout o pět až deset procent díky oživení poptávky po špercích i investičních diamantech v rozvinutých i rozvojových zemích. Důvody k optimismu jsou podmíněny i celosvětovým politicko-ekonomickým vývojem.

Řekl to pro agenturu Reuters šéf belgické diamantové lobby Antverpské světové diamantové centrum (AWDC) Stéphane Fischler (informace ČTK). Průměrná cena surových diamantů stoupla v únoru při obchodování v  Antverpách ve srovnání s loňským prosincem 2013 o celých osmnáct procent. Při tom světový trh s diamanty se loni dostal do tlaku kvůli zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů, které potlačily poptávku z Indie, největšího producenta broušených drobnějších diamantů na světě. V letošním roce však od ledna podle agentury Rapaport, která poskytuje informace o diamantových cenách a trzích s diamanty, ceny broušených diamantů stouply nejvýše od počátku roku 2011, a to ve všech kategoriích díky vzrůstu objemu obchodů. Pozitivní vývoj na trhu s broušenými diamanty nahrává cenám surových diamantů. Proto ceny surových diamantů vzrostly již v prvním čtvrtletí. Za celý rok by mohly stoupnout o pět až deset procent.
AWDC sídlí v belgických Antverpách a je soukromou organizací, která lobbuje za zájmy národního diamantového průmyslu. Podle AWDC více než 80 procent všech surových a 50 procent broušených diamantů na světě prochází přes Antverpy.
Ivan Turnovec