Je zlato v krizi?

Na odpověď na otázku v nadpisu si ještě budeme muset nějaký čas počkat. Jisté zatím je, že cena zlata se za rok 2013 propadla o více než čtvrtinu, což byl největší jednoroční propad za uplynulých třicet let. Zlato navíc skončilo svou třináctiletou jízdu, kdy každý rok jeho cena rostla. Podle vyjádření šperkařů a klenotníků však ceny zlatých šperků budou klesat jen velmi zvolna. 

V uplynulých více než deseti letech přinášelo investorům každoročně zisky. Od roku 2001 do konce roku 2012 se cena zlata zvýšila na více než šestinásobek na 1670 dolarů (přes 33 000 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Nyní se pohybuje pouze kolem 1200 dolarů, což je pokles o více než čtvrtinu. Navíc podle analytiků lze ošekávat že pokud jeho cena nebude dále klesat bude příští rok stagnovat.
Zlatu výrazně uškodily obavy z utahování měnové politiky v USA a s tím spojený růst dlouhodobých úrokových sazeb. Zlatu rostoucí sazby škodí, jelikož tak získávají na atraktivitě bezpečné alternativy nesoucí výnos, tedy především dluhopisy.  Výrazný propad cen zlata se zatím nijak neprojevuje na ceně šperků.Zlaté šperky nepodléhají takovým turbulencím jako jiné módní zboží, proto se pokles ceny zlata, tak rychle na zlevnění šperků neprojevil. Pokud by mělo zlato dále sestupnou tendenci, mohlo by se to u šperků projevit v polovině roku 2014. Lze očekávat že ceny šperků budou u velkých výrobců kopírovat ceny zlata na trzích a podle toho je budou upravovat i malovýrobci.

Obrázky: 
závěs s hexagonálním ametystem práce turnovské školy z třicátých let minulého st