Vzpomínka nad jedním závěsem

Mezi několika kousky šperků po matce mne nezajímají ty zlaté. Nejvíce mne vždy dojímá závěs vyrobený z jednofrankovky. Slova vyražená na lícové straně této mince Liberté, égalité, fraternité (česky volnost, rovnost, bratrství), která zazněla během francouzské revoluce ukončující feudalismus, jsou mottem Francouzské republiky. Toto motto v době nesvobody připomínalo svobodnou Československou republiku. Závěsem se zdobili studenti a další mladí lidé na protest proti německé okupaci Československa při demonstraci 28. října 1939. Měla jej i moje matka tehdy, i později při protestech 15. listopadu, kdy se mladí Češi rozhodli uctít památku mrtvého studenta lékařské fakulty Karlovy univerzity Jana Opletala, kterého nacisté smrtelně postřelili při demonstraci konané v den 21. výročí vzniku Československa. Přívěsek z jednofrankové mince byl po celou dobu okupace symbolem vůle po svobodě.

Dnes již Francie svou měnu s heslem francouzské revoluce nemá, nahradilo jí euro. Závěs ale svou symbolickou hodnotu neztratil ani po letech. Volnost, rovnost a bratrství v posledních desetiletích se oficiální politické reprezentaci nehodí. O to více by si je ale měla uvědomovat současná mladá generace, které je jako hlavní symbol doby vnucován majetek. Svoboda bez rovnosti a bratrství všech neexistuje, kastovní nerovnost není svobodou.

Dívám se čas od času na zasazený jednofrank a je mi smutno z toho, že se na toto krásné motto Francie a její revoluce zapomíná.