Zamyšlení nad zlatem a jeho mocí

Co by znamenal návrat ke zlatému standardu? Jakou roli hraje v historickém kontextu zlato? Jakým způsobem a proč investovat do tohoto slunečního kovu? Nad tím se zamýšlí a o tom informuje kniha, plná impulsů, provokující a čtivá, kterou napsal profesor podnikové ekonomiky, švýcarský ekonom a poradce, Hans J. Bocker.

Práce vydaná ve Švýcarsku v roce 2007 byla nazváná SVOBODA JMÉNEM ZLATO. Jde bezesporu o aktuální téma dnešní doby, autor navrhuje jak pomoci „nemocnému peněžnímu hospodářství“ a jak jej uzdravit. Dnešní svět je ve své podstatě již virtuální, a proto falešné peníze, které fungují především jako mocenský nástroj nepatrné menšiny, jsou předurčeny k zániku. Plíživé a nepřetržité vyvlastňování, k němuž znehodnocováním peněz ve prospěch dlužníků, dochází, nás postihuje bez rozdílu všechny. Globální krize, která má již viditelné důsledky, rozhodně nekončí, a v této knize se dočtete proč.

Český překlad vyšel rok po prvním autorském vydání v září 2009, nakladatelem je Austria Gold CZ, prodejce investičních mincí a slitků ze zlata a stříbra. Cena je kalkulována na 265,- Kč a objednat jí lze na www.austriagold.cz/kniha

Cena zlata na světových trzích v pátek 7.11.2009 vystoupila na nový rekord a poprvé překročila hranici 1100 dolarů, to je asi 19 tisíců korun za trojskou unci (31,10 gramu). Stalo se tak po obnoveném poklesu kurzu dolaru, který předtím dočasně rostl. Cena zlata v prosincovém termínovém kontraktu se na newyorské burze COMEX dostala až na 1101,90 dolaru za unci. Cena na promptním trhu stoupla na 1100,90 USD. Zlato zdražovalo v minulých dnech na stále nové rekordy, zejména kvůli slabému dolaru. Ve středu burzy výrazně ovlivnila zpráva, podle níž Mezinárodní měnový fond prodal Indii do rezerv 200 tun zlata; to totiž znamená, že toto množství se nedostane na trhy. Lze předpokládat, že centrální banky budou kupovat tento drahý kov, aby si diverzifikovaly rezervy.