Investoři pozor

Poptávka po diamantech klesá. De Beers si půjčil půl miliardy USD - věnujte tomu pozornost - ne každá investice je skutečně výhodná.

Největší světový producent diamantů, společnost De Beers z Jihoafrické republiky, si kvůli světové ekonomické krizi musel půjčit od svých akcionářů půl miliardy dolarů. Prodej diamantů na konci minulého roku výrazně ochabl.
Světová ekonomická krize má negativní vliv na maloobchodní prodej diamantových šperků i poptávku po neopracovaných kamenech, uvedl ředitel skupiny De Beers Gareth Penny. "Předpokládáme, že obchodní podmínky zůstanou náročné i během roku 2009," dodal.
De Beers má kontrolu nad zhruba 40 procenty světového trhu s neopracovanými kameny. Za prvních devět měsíců minulého roku byly tržby za ně ještě rekordní, ale v posledním čtvrtletí výrazně spadly.
Celkové tržby De Beersu za minulý rok nakonec klesly o procento na 6,9 miliardy dolarů. Produkce se snížila o šest procent na 48,1 milionu karátů, především kvůli prodeji jednoho dolu a zavření jiného. Ceny se za minulý rok přitom v průměru zvýšily o 14 procent.
Podle analytiků výsledek hospodaření De Beersu se může v letošním roce ještě zhoršit. "Vypadá to docela špatně," uvedl analytik společnosti Coronation Fund Managers.
Doporučuji prohlédnout si znovu i Otazníky kolem investičních diamantů