Investovat do zlata je zatím výhodné

Jak informovala agentura ČTK americké ministerstvo financí v lednu prodalo zlaté mince s americkým orlem ve znaku v objemu 92.000 troyských uncí. To je skoro čtyřikrát tolik, co prodal tento odbor ministerstva US ve stejném období loni. Je to více, než se prodalo za celé první pololetí 2007.
Podle analytiků jsou velké nákupy zlata a mincí indikátorem, nákup zlata se jeví jako bezpečná investice. Odhaduje se, že poptávka po zlatě by se v roce 2009 ve srovnání s rokem 2007 mohla až zdvojnásobit. Hlavním důvodem je strach investorů z dopadů finanční krize a výhoda relativně malého objemu s vysokou cenou této komodity.

.
V Rusku se tak poptávka po zlatu a dalších drahých kovech už ztrojnásobila. Podobný trend se týká i USA. Rusové však narozdíl od Američanů dávali přednost bankovním vkladům ve zlatě, ačkoliv nejsou stoprocentně jisté. Z nákupu zlatých cihel a mincí se  totiž v Rusku platí daň ve výši 18 procent.
Nakoupit zlato a schovat jej do bankovního trezoru, taková je současná strategie těch mnoha bohatších investorů. Díky tomu se zvyšuje nejen objem zlata v investičních fondech, které se obchodují na burzách, ale postupně jde nahoru i cena samotného zlata.
Většina analytiků je proto přesvědčena, že je jen otázkou času, kdy cena zlata dosáhne nové rekordní ceny  a to nad 1000 dolarů za troyskou unci. Nynější cena se pohybuje kolem 940 dolarů. Od začátku roku tak vzrostla o osm procent.
Ačkoliv cena zlata den ode dne vzrůstá, prozatím tento fakt nemá vliv na výkupní cenu tohoto kovu. Záložny, zlatnické a šperkařské firmy drží výkupní cenu při zemi. V Čechách se lokálně stále ještě vykupuje gram ryzího zlata jen za sedm eur (to za troyskou unci představuje pouze třetinovou cenu vzhledem k prodejní ceně na světových burzách). Slušnější nakupující podniky, např. Granát Turnov, platí za zlomky, podle ryzosti ekvivalent 450,- Kč za gram ryzího. Lze očekávat, že cena výkupu bude ještě stoupat.
Abych měl klid v duši, přikládám pro studium následující odkaz pár slov o zlatě neuškodí