Otazníky kolem investičních diamantů

Prohlubující se krize nutí lidi přemýšlet jakým způsobem lze zajistit jejich úspory, když padají ceny akcií, znehodnoceny jsou podílové fondy a přes ujišťování vlád ani bankovní domy nejsou zárukou. Nejhalasněji v této době nabízejí prodejci dvě komodity, které bývaly historicky velmi úspěšné. Jedná se o zlato a diamanty. O hitu, za který jsou vydávány tzv. investiční diamanty, se chci krátce zmínit.
Nejprve by ale bylo dobré definovat vychvalované investiční diamanty. Dle reklamních akcí to vypadá, že investice 100 až 500 tisíc do jedno a více karátových kamenů je velice výhodná. Je to ale pravda?

Odmyslíme-li si nepravdy některých zprostředkovatelů tvrdících že cena diamantů stoupá, měla by být pro investiční kámen prodaný s atestem kvality záruka, že si jej, v případě že jeho majitel bude potřebovat hotovost v nejbližších dvou až pěti letech , odkoupí za cenu která za něj byla vyplacena, buď sami prodejci, nebo jasně definovaný garanční bankovní dům. Skutečnost je ale taková, že podobná záruka neexistuje. Budete-li se snažit svůj kámen prodat, dostanete za něj podstatně méně než jste zaplatili. Ztráta může být až 50 %. To ostatně platí i pro bankovní zlaté slitky. Dráždí mne agresivní reklama prodejců investičních kamenů. Upozorňuji proto již delší čas na tento problém.
V českých novinách (MfD 3. 12. 2008) se objevil článek s názvem Velké diamantové firmy kvůli krizi omezují těžbu. Z článku cituji: Strach před pádem cen pravých diamantů nutí jejich těžaře omezovat produkci. Čím bude nabídka drahých kamenů na trhu nižší, tím větší mají šanci udržet si nynější hodnotu. Na listopadovém fóru v Antverpách, které jsou centrem světového diamantového obchodu, to oznámily největší firmy v oboru – jihoafrický De Beers a ruská Alrosa. Musely se přitom přemáhat, protože na ně zároveň tlačí po hotovosti lačné banky, které chtějí co nejrychlejší splacení jejich dluhů. Například Alrosa oznámila, že snižuje těžbu o třicet procent, nicméně do konce února by měla vrátit syndikátu bank v čele s Morgan Stanley 350 milionů dolarů. Snížením dodávek však přijde o část svých příjmů.
V takové situaci včera slavnostně otevřela pražské výstavní a prodejní centrum tuzemská společnost Diamonds International Corporation... ...Podle prohlášení šéfa Ruské asociace diamantových producentů Ararata Evojana však už ceny surových diamantů přibližně o čtrnáct procent poklesly."
Kromě redakčního článku je v MfD i rozhovor s prezidentem antverpské diamantové burzy Arthurem Bellerem. Ten tvrdí, že ceny broušených diamantů a s nimi spojených šperků ještě neklesly.
Jakou je tedy investiční diamant zárukou si může každý domyslet bez ohledu na kampaň prodejců. Spoléhat se na zlato a diamanty není příliš moudré. Je jiná doba, spotřební společnost má jiná hodnotová měřítka a obě tyto komodity patří mezi věci zbytné.